Info@IranamZibast.ir

صنایع دستی استان قزوین

There is no translation available.صنایع دستی قزوین موضوعی است که در این بخش به آن میپردازیم. در گذشته دو عامل بسیار مهم در رونق و قدمت صنایع دستی شهر قزوین موثر بود، یکی تمدن و دیگری الهام گرفتن از طبیعت که بعنوان مثال سفالگری یکی از این هنر هاست. از جمله صنایع دستی قزوین آینه کاری، جاجیم بافی، نقاشی و تذهیب، خوشنویسی، نم نم دوزی هستند که در ادامه مطالبی برای آشنایی بیشتر شما آورده ایم.

 

صنایع دستی دیگر استان قزوین عبارتند از:

گلیم بافی، فرش بافی، موج بافی، گیوه دوزی، منبت کاری، گلابتون دوزی، پن بافی (نوار بافی)، سنگ تراشی و حکاکی

 

آینه کاری قزوین

یکی از صنایع دستی مهم قزوین در گذشته آیینه سازی است که هنرمندان این حرفه توسط آینه و شیشه های رنگی جلوه ای زیبا را به در، پنجره و … می دادند. امروزه این آثار زیبا در بسیاری از اماکن مذهبی و تاریخی به چشم می خورد. همچنین وسایلی آراسته به این هنر هستند که امروزه به عنوان عتیقه نام برده می شوند.

 

جاجیم بافی قزوین

جاجیم بافی جز صنایع دستی است که در دیگر شهر های ایران هم رونق دارد. سابقه ی این هنر در قزوین بسیار طولانی است. اما در حال حاضر جاجیم بافی دیگر رونق گذشته را در قزوین ندارد و بسیاری از کارگاه های تولید جاجیم تعطیل شده اند و بیشتر شغل خانگی برخی از زنان است. در اینجا مراحلی را که در گذشته برای بافت جاجیم انجام می شد، به طور مختصر توضیح داده ایم. برای جاجیم بافی ابتدا پشم گوسفندان را می چیدند و پس از آن توسط مواد گیاهی و محلی رنگ می کردند. سپس از پشم رنگ شده نخ ها را تولید می کردند و جاجیم می بافند. اما امروز دیگر این مراحل را طی نمی کنند و از کاموا های رنگی جاجیم را می بافند و بیشتر جاجیم بافی در فصول پاییز و زمستان انجام می شود.

 

نم نم دوزی دوخت اصیل قزوین

نم نم دوزی هنر آراستن پارچه با مهر های بسیار ریز که به آن ها منجوق می گویند، است. مانند کیف پول، جای قیچی، سرمه دان، جای شانه، جای مهر و … . این صنایع هنری زیبا بسیار جذاب هستند و نظر همه ی مسافران قزوین را به خود جلب می کند. همچنین می توانید به عنوان سوغاتی از شهر قزوین تهیه کنید.

 

نقاشی پشت شیشه قزوین

کشیدن نقاشی هایی پشت شیشه الهام گرفته از دوران صفویه، در دوران قاجار متولد شد و تا آنجا پیش رفت که قزوین مرکز تولید این هنر شد. اما از آنجا که این آثار زیبا در موزه های بزرگ بدون نام و نشان پراکنده شدند، هنرمندان این عرصه و این هنر گمنام ماندند.

 

نقاشی و تذهیب قزوین

نقاشی یکی از هنر های بنام قزوین بوده است. یکی از صنایع دستی قزوین مربوط به کشیدن نقاشی بر روی در، دیوار، سقف اتاق ها بوده که بر روی آن روغن جلا می زدند. رنگ های بکار رفته در این زمینه طبیعی بوده و ثبات و جلوه بسیاری داشتند.

 

خوشنویسی قزوین

قزوین به دلیل اینکه مهد پرورش هنرمندان خطاطی همچون میرعماد حسنی قزوینی بزرگترین استاد خط نستعلیق و میرمحمدحسین عماد الملک سیفی حسنی قزوینی است، برتری بزرگی نسبت به سایر شهر های ایران در این حرفه دارد. شما می توانید آثار خوشنویسی این هنرمندان و دیگر خوشنویسان را در موزه خوشنویسی قزوین بیابید و از دیدن این هنر های زیبا لذت ببرید.

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn Telgram ارسال به

Add comment


Security code
Refresh

Iranam Zibast

 We are going to provide the conditions for the growth and prosperity of the country's tourism industry by providing the appropriate accommodation.

In this way, by moving the tourism industry and developing the process of effective and continuous communication between decision-makers and decision-makers in the field of tourism, we will see the realization of the goals of the resistance economy and ultimately the growth and development of the Islamic Iran.

In order to achieve this strategic and national goal, undoubtedly, institutions and government agencies, on the one hand, investors and tourists, hotels and tourists, travel agencies and ... on the other hand, will have an unparalleled role.

Get in touch with us

 

Phone number:

  02166880893

  09120241707

Email:

info@iranamzibast.ir

support@iranamzibast.ir

 
کانال رسمی ایرانم در لنزور