Info@IranamZibast.ir

استان خراسان شمالی

 استان خراسان شمالی با مساحتی در حدود 28.100 کیلومتر مربع از شمال به کشور ترکمنستان از شرق و جنوب به استان خراسان رضوی، از جنوب غربی به استان سمنان و از مغرب به استان گلستان محدود می‌شود.

این استان که از تقسیم استان بزرگ خراسان (سابق) بوجود آمده، دارای 6 شهرستان به نام‌های بجنورد، شیروان، اسفراین، جاجرم، فاروج، مانه و سملقان با مرکزیت بجنورد و 15  بخش و 40 دهستان و بیش از 1000 روستای دارای سکنه است که جمعیت تقریبی آن تا سال 1384 بالغ بر 850.000 نفر برآورد شده است.

اردیبهشت سال 1392 وزیران عضو کمیسیون سیاسی و دفاعی بنا به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد ماده (13) قانون تعاریف و ضوابط کشوری -مصوب 1362- تصویب کرد؛ روستای ینگی قلعه بالا مرکز بخش قوشخانه شهرستان شیروان در استان خراسان شمالی به شهر تبدیل و به عنوان شهر قوشخانه نامگذاری شود.

موقعیت جغرافیایی

این استان با مصوبه دولت در سال ۱۳۸۳ و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان ایجاد شد.

مرکز استان خراسان شمالی شهر بجنورد است و شهرستانهای این استان عبارتند از بجنورد ، شیروان ،اسفراین، مانه وسملقان ،جاجرم وفاروج

این استان از شمال با کشور ترکمنستان (با ۲۸۱ کیلومتر مرز مشترک)، از شرق وجنوب با استان خراسان رضوی ،ازجنوب غربی با استان سمنان و ازغرب با استان گلستان هم مرز است . براساس نتایج آخرین سرشماری عمومی نفوس ومسکن درسال ۱۳۷۵میزان شهر نشینی ۴/۳۹ درصد بوده است .

این استان با جمعیت تقریبی ۸۰۰۰۰۰ نفر و مساحت ۲۸۱۷۹ کیلومتر مربع (تراکم ۳۰ نفر درکیلومتر مربع)، ۷۱/۱ درصد از مساحت و۲۲/۱ درصد ازجمعیت کل کشور را به خود اختصاص داده است .

پیشینه تاریخی

محدوده کنونی استان خراسان شمالی از دیرباز بخشی از خراسان بزرگ بوده و تاریخ آن با سایر قسمت های خراسان بزرگ در هم تنیده است. با بررسی های انجام شده در خصوص باستان شناسی منطقه و مکشوفات به دست آمده، شامل ظروف و اشیاء گوناگون و ابزارهای مختلف و به خصوص در منطقه باستانی پهلوان و تپه حیدران جاجرم، تاریخ تمدن این نواحی به ۱۲ هزار سال پیش می رسد. قدیمی ترین بنای باقی مانده، معبد سنگی اسپاخو، در روستای اسپاخو، در شهرستان مانه و سملقان قرار دارد.

با پیدایش دولت هخامنشی، این نواحی جزیی از آن شد و با سقوط هخامنشیان، تحت سیطره سلوکیان درامد. این مناطق جزء اولین قسمت هایی بود که توسط پارتیان از دست سلوکیان خارج شد و پس از آن نیز ساسانیان بر این نواحی حکم رانی کردند. در دوره ساسانیان، خراسان توسط یک اسپهبد، با عنوان پادگوسبان، اداره می شد.

در سال ۳۱ هجری قمری، مسلمانان به خراسان رسیدند و رفته رفته مردم آن به اسلام روی آوردند. تا سال ۲۰۶ هجری قمری، که سلسله طاهریان استقلال خود را از خلیفه عباسی اعلام کردند، این نواحی تحت حکومت عباسیان قرار داشت و سپس جزیی از حکومت صفاریان شد.

ابوعبدالله مقدسی (۳۳۶-۳۹۱ هجری قمری)، جغرافی دان و جهانگرد عرب در وصف منطقه جاجرم چنین می گوید: ارغیان همان جاجرم بوده و کلمه ارغیان به طور اخص نام روستای آن است. وی با اشاره به بارو و مسجدی نیکو و هفتاد دهکده از توابع آن می کند. همچنین بنا به گقته یاقوت حموی (۵۷۵-۶۲۶ هجری قمری)، دایره المعارف نویس مشهور عرب، شهر اسفراین، مهرجان یا مهرگان نام داشته و اسفراین، اسپرآیین بوده است. اسفراین را مغولان در سال ۶۱۷ هجری قمری تاراج کردند و در حدود سال ۱۰۰۶ هجری قمری به دست ازبکان ویران گشت.

در نخستین تقسیمات کشوری که پس از انقلاب مشروطیت و در سال ۱۲۸۵ هجری شمسی به تصویب مجلس شورای ملی رسید، این نواحی جزیی از ولایت “خراسان و سیستان” گردید. سپس با ایجاد استان شمال شرق در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی، به عنوان شهرستان بخنورد به آن پیوست. در تغییرات تقسیماتی دی ماه همان سال، جزیی از استان نهم شد. تا تقسیم استان خراسان به سه استان به نام های خراسان جنوبی، خراسان رضوی و خراسان شمالی در سال ۱۳۸۳، شهرستان های باز هم بیشتری در محدوده این استان به وجود آمد.

اقوام و زبان

این بخش از کشور در گذشته، تنها راه ارتباطی شرق به غرب بود و وجود جاده ابریشم در جنوب استان، سبب ورود اقوام مختلف به آن شده است. عمده ویژگی خراسان شمالی وجود بافت متنوع قومی و مولفه های فرهنگی متفاوت آن است. به طوری که امروزه مردم در خراسان شمالی به زبان ها و لهجه های مختلفی صحبت می کنند. بنابراین می توان گفت اقوام ساکن در استان خراسان شمالی را بیشتر کرمانج ها، ترک ها، ترکمن ها و فارس ها که به آنها تات هم گفته می شود، تشکیل می دهند. گویش محلی فارسی ساکنان بومی استان خراسان شمالی تاتی نامیده می‌شود. با مهاجرت مردم ترک زبان گرایلی و مردم کرمانج (شاخه ای از کردها) در زمان شاه اسماعیل و شاه عباس از غرب ایران به این سرزمین، زبانهای فارسی کرمانجی و  ترکی در آن رواج پیدا کرد.

موقعیت اقتصادی و اجتماعی

موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی متنوع در استان خراسان شمالی، زمینه مساعدی را جهت انجام امور کشاورزی و دامپروری برای اهالی این خطه به وجود آورده است. وجود رودخانه دایمی اترک، چشمه ها و منابع آب فراوان از دیگر عوامل موثر در رونق کشاورزی و دامپروری منطقه است.

کشاورزی از اصلی ترین فعالیت اقصادی استان به شمار می آید که به دو گونه سنتی و نیمه صنعتی رواج دارد. در بخش محصولات کشاورزی آن می توان به پنبه، گندم، جو، زیره، حبوبات، سبزیجات، گیاهان صنعتی، جالیزی و علوفه و در بخش محصولات باغی می توان به آلو، گیلاس، آلبالو، انگور و سیب اشاره کرد.

به دلیل وجود مراتع غنی، دام داری در این ناحیه از رونق خاصی برخوردار است که به دو صورت دام داری ساکن و دام داری نیمه کوچ نشینی رواج دارد. البته در کنار دام داری پرورش زنبور عسل، کرم ابریشم و مرغ نیز صورت می گیرد.

صرف نظر از کشاورزی و دام داری در استان خراسان شمالی بخش صنایع بیشتر به صورت دستی نیز رواج دارد. صنایع دستی این منطقه را انواع قالی، جاجیم و گلیم بافی تشکیل می دهد.

فعالیت مردم این استان فقط محدود به بخش کشاورزی و دامپروری نمی شود بلکه وجود مجتمع ها و صنایع دیگر نظیر مجتمع پتروشیمی، کارخانه سیمان و کارخانه‌های پلاستیک بجنورد، مجتمع فولاد اسفراین، کارخانه آلومینیومی جاجرم، نیروگاه برق، کارخانه قند وکارخانه الیاف شیروان، کارخانه‌های متعدد پنبه پاک کنی، صنایع غذایی، کشاورزی، ساختمانی و …، بر زندگی مردم این سرزمین تاثیر بسزایی دارد.

ارسال به Deliciousارسال به Diggارسال به Facebookارسال به Google Plusارسال به Stumbleuponارسال به Technoratiارسال به Twitterارسال به LinkedIn Telgram ارسال به

اطلاعات تکميلي

  • نقشه استان: نقشه استان

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ایــرانم زیبــاست

برآنیم تا با فراهم آوردن بستری مناسب، زمینه های رشد و رونق صنعت گردشگری کشور را فراهم کنیم.
در این راه، با به حرکت درآوردن چرخ های صنعت گردشگری و فرآیند سازی ارتباط موثر و پیوسته تصمیم سازان و تصمیم گیران عرصه گردشگری، شاهد تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و در نهایت رشد و توسعه و بالندگی ایران اسلامی خواهیم بود.
برای نیل به این هدف استراتژیک و ملی، بی شک نهاد ها و سازمان های دولتی از یکسو، سرمایه گذاران و فعالان عرصه گردشگری، هتل ها و مراکز سیاحتی، آژانس های مسافرتی و ... از سوی دیگر نقشی بی بدیل خواهند داشت.

با ما در تماس باشید

 

شماره تماس:

  02166880893

  09120241707

پست الکترونیک:

info@iranamzibast.ir

support@iranamzibast.ir

 
 کانال رسمی ایرانم در لنزور