Info@IranamZibast.ir

استان فارس

استان فارس یکی از استان‌های جنوبی کشور می‌باشد این استان از شمال به استان اصفهان، از شرق به استانهای یزد، از جنوب به استان هرمزگان و از غرب به استانهای کهگیلویه و بوشهر محدود می‌شود.

وسعت استان فارس حدود 133 هزار کیاومتر مربع است و تقریبا” 8/1 درصد مساحت کشور را تشکیل می دهد.

آب و هوای فارس در شمال سردسیر، در نواحی مرکزی زمستانها معتدل وبارانی و تابستان‌های گرم و خشک، و در جنوب و جنوب شرقی زمستان‌ها معتدل وبارانی و تابستان‌ها بسیار گرم است.

یکی از مناطق مهم عشایری ایران، استان فارس می باشد و بزرگترین ایل ایران(ایل قشقایی) با شش طایفه در فارس به کوچ روی ادامه می دهند. علاوه بر ایل قشقایی ایل خمسه و ایل محسنی و همچنین طوایف کوچکتری به زندگی عشایری خود در فارس ادامه می دهند.‌

براساس آخرین تقسیمات کشوری استان فارس به 16 شهرستان 48 شهر 60 بخش و185 دهستان تقسیم شده است منطقه فارس یکی از قدیمی‌ترین مراکز تمدن ایران است. فارس در کتیبه های هخامنشی به صورت پارسه و در نوشته های یونانی پرمیس آمده و معرب آن فارس است.

همچنین اردیبهشت سال 1392 وزیران عضو کمیسیون سیاسی و دفاعی بنا به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد ماده (13) قانون تعاریف و ضوابط کشوری -مصوب 1362- تصویب کرد؛ روستاهای ابوذر آباد و میانده از توابع دهستان میانده بخش شیبکوه شهرستان فسا در استان فارس به شهر تبدیل و به عنوان شهر میانشهر شناخته می‌شود.

موقعیت جغرافیایی

مساحت استان فارس:122608 کیلومتر مربع جمعیت: 4336878 نفر (طبق سرشماری سال 1385) مرکز استان : شهر شیراز( جمعیت 1227331 نفر)استان فارس در ناحیه جنوبی ایران ،بین مدارهای 27 و31 درجه عرض شمالی و نصف النهار های50و55 درجه طول شرقی قرار گرفته است این استان از شمال با استان اصفهان ،از شمال شرقی با استان یزد از شرق با استان کرمان از شمال غربی با استان کهگیلویه وبویراحمد ،از غرب با استان بوشهر واز جنوب با استان هرمزگان همسایه است این استان دارای 26 شهرستان ،76 بخش، 197 دهستان و78 شهر می باشد.

پیشینه تاریخی

مادها نخستین سلسله پادشاهی آریایی را در حدود ۷۰۰ سال پیش از میلاد در نواحی شمال غربی ایران تشکیل دادند. بنیان گذار این حکومت دیاکو بود که از پایتخت خود (هگمتانه) بر سراسر نواحی پهناور حکم می راند. پارسیان که خود حکومتی محلی و تحت الحمایه مادها در نواحی پارس (فارس کنونی) تشکیل داده بودند، به تدریج قدرت یافتند و سرانجام کوروش کبیر، بنیان گذار امپراطوری هخامنشیان، در سال ۵۵۰ پیش از میلاد با شکست دادن ایشتوویگو، حکومت ماد را منقرض نمود. کوروش کبیر و جانشینان وی با استفاده از تجارب حکومت مادها، امپراطوری گسترده ای را در جهان آن روز سامان دادند و با قوانین مدون به بسط و توسعه قدرت خود پرداختند. در کتیبه ای که به خط میخی نوشته شده است و از ویرانه های بابل (عراق) در سال ۱۸۷۹ میلادی به دست آمده، کوروش کبیر نخستین منشور حقوق بشر را به جهانیان عرضه کرده است. کوروش کبیر پس از حدود ۳۰ سال فرمانروایی، در جنگ با سکاها کشته شد و پسرش کمبوجیه، جای او را گرفت. او به مصر لشکر کشید و آن جا را تسخیر کرد و در آن جا در گذشت. آنگاه، داریوش بزرگ بر تخت امپراطوری هخامنشیان نشست و ۳۵ سال بر ایران فرمان راند. از دوران حکومت هخامنشیان کتیبه های بسیاری بر جای مانده که همه آنان به خط میخی است. پادشاهان هخامنشی شهرهای متعددی را به عنوان برگزیده یا تاسیس کرده بودند که از آن جمله می توان از تخت جمشید یا پارسه، شوش، بابل و اکباتان (همدان) نام برد. کاخ های دوران هخامنشی از شاهکارهای بزرگ معماری دنیای قدیم است که باقیمانده شهر باستانی پارسه از آن جمله می باشد. سرانجام در طی سال های ۳۳۴ تا ۳۳۰ قبل از میلاد، اسکندر مقدونی پس از تسخیر بابل و شوش عازم تخت جمشید گردید. ابتدا مقاومت آریوبرزن (آریوبارزانس) سردار ایرانی داریوش سوم راه عبور او را سد کرد، ولی در نهایت اسکندر تخت جمشید را گرفته و جمع زیادی از مردم را کشت و شهر را به تاراج برد و به تحریک طائیس کاخ های هخامنشی را آتش زد و راهی خراسان و هند شد. پس از مرگ اسکندر مقدونی در سال ۳۲۳ قبل از میلاد اداره سرزمین ایران به دست سلوکوس نیکاتور از سرداران او افتاد و بدین ترتیب سلسله سلوکی از سال ۳۱۳ قبل از میلاد تا حدود ۶۵ قبل از میلاد حکومت کردند.

قیام اشکانیان علیه سلوکیه از سال ۲۵۰ قبل از میلاد آغاز شد و استقلال قطعی آنان تا ۱۳۰ سال قبل از میلاد به درازا کشید. مراکز قدرت اشکانیان در شهرهای مختلف از جمله دارابگرد فارس بوده است. همزمان با کاهش قدرت اشکانیان و نارضایتی عمومی که پیش آمده بود، اردشیر بابکان از سرزمین پارس قیام کرد و با تسخیر سراسر پارس، کرمان، اصفهان و خوزستان سرانجام در نبرد با اردوان پنجم به پیروزی رسید و در سال ۲۲۶ میلادی اردشیر بابکان سلسله ساسانیان را پایه گذاری نمود.

مسلمانان نخستین بار در زمان خلافت عمر اقدام به تسخیر سرزمین فارس کردند. با وجود مقاومت ایرانیان در مقابل مسلمانان، آنان عاقبت شهرهای مهم فارس را به تصرف خود درآوردند. وسعت قلمرو فارس در زمان خلفا بیش از پیش شد، ولی پس از استیلای مغولان، این ملحقات از سرزمین فارس حذف شد. یعقوب لیث اولین امیر از سلسله صفاریان بود که در سال ۲۵۵ هجری قمری فارس را تصرف کرد. وی شیراز را پایتخت خود قرار داد. پس از آن سرزمین فارس به تصرف آل بویه درآمد و همچنین سلجوقیان نیز بر سرزمین فارس مسلط شدند. در این زمان سلسله اتابکان فارس تاسیس گردید و اولین سلسله در سال ۵۴۳ هجری قمری بر ولایت فارس فرمانروایی کردند و چندی نگذشت که فارس به دست امرای مغول افتاد.

در سال ۷۵۴ هجری قمری یکی از پادشاهان سلسله آل مظفر فارس را تصرف کرد و نیز سرزمین فارس در سال ۹۰۹ هجری قمری تحت استیلای شاه اسماعیل اول درآمد. در سال ۱۱۴۲ هجری قمری در جنگ میان نادر شاه و افاغنه که در شیراز و سایر نقاط فارس پیش آمد و خسارت زیادی به همراه داشت، افغان ها شکست خوردند. پس از مرگ نادر شاه بار دیگر سرزمین فارس دستخوش حوادث شد ولی با روی کار آمدن کریم خان زند، صلح در این منطقه حاکم گشت ولی پس از مرگ وی به سال ۱۱۹۳ هجری قمری و همچنین در جنگ های لطفعلی خان زند و آقا محمد خان قاجار ولایت فارس آسیب های زیادی دید.

در سال ۱۲۷۳ هجری قمری نیروهای ایران هرات را تسخیر کردند و هم زمان هم نیروهای انگلیسی جزیره خارک را تصرف کردند و در سواحل فارس نیرو پیاده کردند. آنان پس از تصرف بوشهر به داخل سرزمین فارس نیز پیشروی کردند، اما با انعقاد قرارداد صلح، عملیات نظامی متوقف شد.

در نخستین تقسیمات کشوری پس از انقلاب مشروطه که در سال ۱۲۸۵ هجری شمسی رخ داد، «فارس و بنادر» یکی از چهار ولایت کشور بود. در تقسیمات اداری در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی، ابتدا هسته مرکزی استان جنوب و سپس استان هفتم شد.

اقوام و زبان

اقوام پارسی که شاخه ای از اقوام آریایی ها بودند از حدود سه هزار سال پیش سرزمین فارس را به عنوان محل سکونت خود برگزیدند. امروزه ساکنین اصلی این استان از قبایل مختلفی ازجمله: ایل قشقایی، ایل خمسه و ایل ممسنی تشکیل شده اند.

زبان بیشتر مردم فارس، فارسی است و به گویشهای مختلف محلی صحبت می کنند. پاره ای از قومیت های ساکن در فارس نیز به زبان های غیر فارسی صحبت می کنند. زبان ایل قشقایی، ایل بهار لو، ایل اینالو و طایفه هایی مانند خلج، قرایی، شاهسون و افشار ترکی است و ایل عرب فارس به زبان عربی صحبت می کند. اما گویش‌هایی مانند لارستانی، قشقایی، سیوندی، دوانی، لری و اردکانی نیز در این استان رواج دارد که گویش اردکانی در ایران منحصر به فرد بوده واین گویش باز مانده از پارسی پهلوی است. گویش مردم سیوند فارس به دلیل آمیخته نشدن با عربی و تعلق به زبان‌های ایرانی شاخه شمال غربی درخور اهمیت است اما گویش لارستانی با زبانهای فارسی، لری و تاتی هم‌ خانواده‌ است. البته عشایر قشقایی به زبان ترکی قشقایی که هم خانواده زبان آذربایجانی است سخن می‌گویند. همچنین گویش لری در شهرستان ممسنی رواج دارد.

موقعیت اجتماعی و اقتصادی

استان فارس سهم عمده ای در بخش‌های اقتصادی کشور به ویژه کشاورزی و صنعت دارد. طبق گزارش آمار نامه کشاورزی، این استان با داشتن حدود یک میلیون و دویست هکتار سطح زیر کشت پس از استان‌های آذربایجان شرقی و خراسان، رتبه سوم را در کل کشور دارد. استان پهناور فارس، به دلیل گستردگی، تنوع اقلیم و حاصلخیزی خاک، یکی از قطب های مهم کشاورزی کشور به شمار می آید و سهم قابل توجهی از تولید محصولات و فرآورده های کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است. به طوری که در بسیاری از محصولات کشاورزی جایگاه اول تا سوم را دارا است. به عنوان مثال در بخش تولید گندم، رتبه دوم در کشور را دارد. در کنار تولید محصولات کشاورزی، در تولید صنایع غذایی که یکی از نیازهای مبرم کشور است، رشدی چشمگیری یافته است. براساس اطلاعات موجود، بیش از ۲۰۰ واحد صنایع غذایی در این استان فعالیت دارند که تولید مواد غذایی نظیر روغن،‌ قند،‌ شکر، گوشت و دیگر مواد غذایی را برعهده دارند.

در بخش صنعت، استان فارس پس از استان‌های تهران، مازندران، اصفهان، مرکزی و خراسان دارای مقام ششم در کشور است. ترکیب صنعتی استان به طور معمول، از صنایع الکترونیکی، شیمیایی، ریسندگی، بافندگی و صنایع غذایی تشکیل شده است. بیشترین سهم صنایع الکترونیکی به کارخانه‌های مخابراتی ایران (کما) تعلق دارد که از سال ۱۳۴۸ در این استان شروع به تولید کرده است. کارخانه لاستیک سازی دنا یا بریجستون (یکی از چهار تولید کننده بزرگ لاستیک سازی ایران)، در این استان قرار گرفته است. در زمینه صنایع ریسندگی، بافندگی و چرم‌ سازی نیز سهمی عمده در تولید محصولات نساجی و فرش بافی دارد. در سال‌های اخیر صنعت پتروشیمی استان نیز توسعه قابل توجهی یافته است. پالایشگاه شیراز از سال ۱۳۵۲ آغاز به کار کرده و فرآورده‌هایی مانند گاز مایع، بنزین معمولی، بنزین سوپر و … را تولید می‌کند.

 

ارسال به Deliciousارسال به Diggارسال به Facebookارسال به Google Plusارسال به Stumbleuponارسال به Technoratiارسال به Twitterارسال به LinkedIn Telgram ارسال به

اطلاعات تکميلي

  • نقشه استان: نقشه استان

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ایــرانم زیبــاست

برآنیم تا با فراهم آوردن بستری مناسب، زمینه های رشد و رونق صنعت گردشگری کشور را فراهم کنیم.
در این راه، با به حرکت درآوردن چرخ های صنعت گردشگری و فرآیند سازی ارتباط موثر و پیوسته تصمیم سازان و تصمیم گیران عرصه گردشگری، شاهد تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و در نهایت رشد و توسعه و بالندگی ایران اسلامی خواهیم بود.
برای نیل به این هدف استراتژیک و ملی، بی شک نهاد ها و سازمان های دولتی از یکسو، سرمایه گذاران و فعالان عرصه گردشگری، هتل ها و مراکز سیاحتی، آژانس های مسافرتی و ... از سوی دیگر نقشی بی بدیل خواهند داشت.

با ما در تماس باشید

 

شماره تماس:

  02166880893

  09120241707

پست الکترونیک:

info@iranamzibast.ir

support@iranamzibast.ir

 
 کانال رسمی ایرانم در لنزور