Info@IranamZibast.ir

استان قم

شهر قم مرکز استان قم و نیز مرکز شهرستان قم می‌‌باشد. این استان در سال ۱۳۷۵ خورشیدی به استان تبدیل شد و کوچک‌ترین استان ایران است. قم در منطقه‌ای خشک و کویری واقع گردیده است با این وجود به علت اهمیت این شهر مرکزی برای مهاجرت مردم از شهرها و کشورهای گوناگون است. قم جزو معدود شهرهای جهان است که تقریبا در تمام طول تاریخ اسلام فقط شیعه نشین بوده است.

موقعیت جغرافیایی

شهری است در حاشیه کویر، که در فاصله 140 کیلومتری جنوب شهر تهران قرار دارد. وسعت این شهرستان برابر با وسعت استان قم می‌باشد و دارای ۵ بخش، ۱۰ دهستان و ۳۶۳ آبادی دارای سکنه است. پنج بخش آن عبارت اند از: جعفرآباد، خلجستان، مرکزی ،سلفچگان و کهک می‌باشد

از لحاظ جغرافیای قم همسایه جنوبی استان تهران است. دریاچه حوض سلطان در استان قم و چهل کیلومتری شهر قم واقع شده است. بلند ترین ارتفاعات کوهستانی این استان در ۴۵ کیلومتری شهر قم، منطقه فردو، به نام قله برف انبار به ارتفاع ۳۱۵۰ متر می باشد که در فصول سرد سال یخچالی دارد که نام این کوه نیز برگرفته از آن است.

مساحت شهر قم حدودا یازده هزار و سیصد کیلومتر مربع است که اندکی از کشور لبنان بزرگتر است(مساحت لبنان=ده هزار و پانصد کیلومتر مربع)

آرامگاه معصومه دختر امام موسی کاظم و مسجد جمکران دو جاذبه توریستی این شهر می‌باشند.

پیشینه تاریخی

قدیمی ترین آثار مکشوفه در استان قم متعلق به هزاره ششم تا حدود هزار چهارم می باشد که مربوط به ناحیه قره تپه قمرود است. مقایسه این آثار با آثار مکشوفه از تپه سیلک کاشان و چشمه علی (ری باستان)، نشان از ارتباط نزدیک این تمدن ها دارد.

بر اساس مدارک و اسناد موجود این ناحیه از دیرباز مسکون بوده و از دوران هخامنشیان و پس از آن نیز نام آن به کرات ذکر شده است. در دوران پس از اسلام نیزبه علت وجود بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه (س) بر اهمیت آن بسیار افزوده شده است. رویدادهای تاریخی این منطقه، بیشتر تحت تاثیر نواحی اطراف، از جمله ری و کاشان قرار داشته است.

پس از هجوم مغولان به ایران، حکومت های ملوک الطوایفی، بیشتر نقاط ایران را فرا گرفت و بعد از آنان نیز نوبت به تیمور لنگ رسید. با مرگ تیمور در سال ۸۰۷ هجری قمری قلمرو وسیع وی دچار تجزیه گردید و در سال ۹۱۱ هجری قمری با مرگ آخرین پادشاه سلسله تیموریان حکومت آنان به پایان رسید.

با تشکیل دولت صفوی در اوایل قرن دهم هجری قمری که یکی از رویداد های تاریخ ایران به شمار می آید، سرزمین قم از جایگاه ویژه ای برخوردار شد. احداث بناهای بسیاری در قم و اطراف آن یادگار همان ایام است. در جریان انقلاب مشروطیت در حدود سال های ۱۲۸۴ تا ۱۲۸۸ هجری شمسی بین طرفداران حکومت قاجار و مخالفان آن درگیری هایی در بیشتر نقاط ایران پیش آمد. در سال ۱۲۸۵ هجری شمسی، همزمان با تحصن بیش از ۱۰ هزار نفر از کسبه و مردم تهران در باغ سفارت انگلیس، گروه زیادی از علما و روحانیون تهران هم در اعتراض به تعلل مظفرالدین شاه در امضای قانون مشروطیت، به قم مهاجرت کردند و تنها پس از امضای این قانون در ۱۴ مرداد همان سال به تهران بازگشتند.

اقوام و زبان

مردم قم جزو ساکنین اولیه و یکی از شاخه های اقوام آریایی هستند ولی به دلیل وجود حرم حضرت معصومه (س) و موقعیت مذهبی، وجود بزرگترین حوزه علمیه جهان تشیع و نیز نزدیکی به تهران، در طول قرن های گذشته گروه های مختلفی از مردم از دیگر مناطق کشور به این استان مهاجرت کرده اند. مهاجران خارجی به خصوص از کشورهای افغانستان، پاکستان و عراق به علت مسایل سیاسی در کشورهای همسایه و عوامل دیگر به این شهر روی آورده اند.

زبان مردم استان قم فارسی است. البته امروزه زبان عموم مردم قم به لهجه تهرانی نزدیک شده و لهجه قمی به تدریج رو به فراموشی گذاشته است. اما مهاجران ساکن در این استان علاوه بر زبان فارسی به زبان و گویش خاص خود هم سخن می گویند.

موقعیت اقتصادی و اجتماعی

مهم ترین عامل موثر بر وضع اقتصادی استان قم، صنعت گردشگری و به ویژه توریسم مذهبی است و دلیل آن وجود حرم حضرت معصومه (س) است که در تمام فصول سال، پذیرایی زائران بسیاری از نقاط مختلف کشور و سایر کشورها است که این امر موجب رونق بازار کار و خدمات در این شهر شده است.

بعد از صنعت گردشگری، به ترتیب صنایع و معادن، کشاورزی، صنایع دستی و سوغات، از منابع مهم اقتصادی استان قم محسوب می شوند.

استان قم با توجه به قرار گرفتن بین دو قطب صنعتی مهم کشور یعنی تهران و اصفهان به محل فعالیت صنعت کاران در رشته های میانی و معدنی تبدیل شده است. پایه و اساس صنعت قم را صنایع کانی غیر فلزی تشکیل می دهند.

به دلیل شرایط خاص اقلیمی کشاورزی در این استان در مناطق مختلف به صورت متقاوت دیده می شود. روستاهای بخش کهک و خلجستان و تعدادی از روستاهای بخش مرکزی به دلیل کوهستانی بودن، دارای آب و هوای ملایم و بعضی اوقات سرد هستند که در آن ها درختان میوه سردسیری از قبیل گردو، فندق، بادام، زردآلو و گیلاس پرورش داده می شود. در مقابل روستاهای بخش جعفرآباد و مرکزی به علت جلگه ای بودن دارای آب و هوای گرم  هستند و محصولات آن ها بیشتر انار، انجیر، پنبه، سبزی، صیفی، گندم و یونجه است. در کل فرآورده های کشاورزی استان شامل آفتاب گردان و تره بار، پنبه، ذرت، جو، چغندر قند و گندم است که از این میان، کشت جو از اهمیت زیادی برخوردار است.

از دیرباز دامداری در استان قم رایج بوده و برخی از ایلات و عشایر استان های غربی کشور زمستان ها را در این استان می گذارند. علاوه بر این ها پرورش گاو، گوسفند و طیور به صورت صنعتی و سنتی نیز در سطح رونق قابل توجهی دارد.

درکنار فعالیت های اقتصادی ذکر شده باید اضافه کرد که استان قم نیز همانند سایر استان های دیگر ایران از دیرباز انواع هنرهای سنتی در میان مردم آن رایج بوده است که مهم ترین این صنایع دستی عبارتند از قالی بافی، سفالگری، کاشی سازی، کاشی تراشی، آجر تراشی و حجاری، منبت کاری.

 

ارسال به Deliciousارسال به Diggارسال به Facebookارسال به Google Plusارسال به Stumbleuponارسال به Technoratiارسال به Twitterارسال به LinkedIn Telgram ارسال به

اطلاعات تکميلي

  • نقشه استان: نقشه استان

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ایــرانم زیبــاست

برآنیم تا با فراهم آوردن بستری مناسب، زمینه های رشد و رونق صنعت گردشگری کشور را فراهم کنیم.
در این راه، با به حرکت درآوردن چرخ های صنعت گردشگری و فرآیند سازی ارتباط موثر و پیوسته تصمیم سازان و تصمیم گیران عرصه گردشگری، شاهد تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و در نهایت رشد و توسعه و بالندگی ایران اسلامی خواهیم بود.
برای نیل به این هدف استراتژیک و ملی، بی شک نهاد ها و سازمان های دولتی از یکسو، سرمایه گذاران و فعالان عرصه گردشگری، هتل ها و مراکز سیاحتی، آژانس های مسافرتی و ... از سوی دیگر نقشی بی بدیل خواهند داشت.

با ما در تماس باشید

 

شماره تماس:

  02166880893

  09120241707

پست الکترونیک:

info@iranamzibast.ir

support@iranamzibast.ir

 
 کانال رسمی ایرانم در لنزور