Info@IranamZibast.ir

استان همدان

همدان یکی از کلان شهرهای ایران در منطقه غربی و کوهستانی ایران و مرکز شهرستان و استان همدان است. این شهر در دامنهٔ کوه الوند و در بلندای ۱٬۷۴۱ متری از سطح دریا واقع شده‌است و از شهرهای سردسیر ایران به شمار می‌آید.

آنچه باید بدانید
 
کتیبه‌های گنج‌نامه به خط میخی
همدان در کنار شهرهایی همچون ساوه و سمنان به عنوان گزینه‌های احتمالی برای انتقال پایتخت کشور ایران پیشنهاد شده است.

معاون استاندار همدان گفته است در نوروز ۹۴ فعالیت ستاد اسکان و استقبال از مسافران نوروزی در ورودی شهری همدان از بیست و هشتم اسفندماه شروع می‌شود وامسال نرم‌افزاری برای معرفی فضاهای گردشگری همدان تهیه شده است که روی تبلت‌ها و گوشی‌های همراه مسافران نصب می‌شود. گفتنی است همدان به عنوان یکی از ۶۶ شهر تاریخی و فرهنگی کشور ایران شناخته می‌شود.

تاریخچه
همدان قدیمی‌ترین شهر ایران و از کهن‌ترین شهرهای جهان است. مادها شهر همدان را در آن زمان هگمتانه نامیده می‌شد به عنوان پایتخت خود برگزیدند، ولی نتایج تحقیقات بیانگر آن است که شهر هگمتانه پیش از انتخاب به پایتختی توسط مادها، وجود داشته مردمانی از قوم کاسی در آن می‌زیسته‌اند. سپس بازماندگان قوم کاسی، بعدها با طایفه‌ای از آریاییها قوم موسوم به ماد را پدید آورده‌اند؛ و با غلبه بر دولت تجاوزگر آشوری، دولت ماد را بنیان کذاشته، و پایتخت خود را کار کاشی قرار داده‌اند؛ و از آن به بعد، این شهر هگمتانه نام گرفته‌است.

شهر همدان همواره یکی از مراکز عمدهٔ استقرار یهودیان در ایران قلمداد می‌شده‌است اما بیشتر مردم همدان مسلمان و شیعه هستند.

در حال حاضر شهر همدان دارای پنج زورخانه است و هر یک از شهرستان‌های استان همدان نیز، دارای یک یا دو زورخانه فعال می‌باشند.


ورود
مسیرهای ورودی شمالی از ساوه وزنجان به همدان است.

مسیر شرقی از سمت ملایر به سمت همدان و مسیر غربی از سمت کرمانشاه و سنندج به سمت همدان می‌باشد.

مسیرهای کم ترددی نیز از روستاهای اطراف به شهر متصل می‌شوند همچون جاده روستای شورین که در نهایت به فامنین می‌رسد و مسیر روستای چشین که از روستاهای مختلف در آن ناحیه گذر می‌کند.

آزادراه ساوه - همدان به عنوان بخش عمده ومهمی از آزادراه غرب کشور که به عنوان قسمتی از آزادراه کربلا نامگذاری گردیده است. امکان ارتباط سریع بین ایران و کشورهای مسلمان آسیای میانه به کشورهای عراق و سوریه و همچنین کشورهای اروپای حاشیه دریای مدیترانه و به عبارت دیگر احیاء جاده ابریشم مدنظر قرار گرفته است. این آزادراه که۱۹۰۰ کیلومتر درازا دارد به دلیل نبود نظارت کافی بر ساخت این آزاد راه عملاً در هنگام ساخت آن، یک لاین حذف شده که منجر به باریک شدن این محور شده است. باریک بودن جاده موجب حذف شانه خاکی نیز شده و در صورت بروز سانحه، راننده خودرو نمی‌تواند در کمترین زمان ممکن از بروز تصادف جلوگیری کرده و به دلیل نبود شانه خاکی به ویژه در سمت چپ بلافاصله خودرو با گاردریل‌های مجاور برخورد کرده و منجر به واژگونی وسایط نقلیه می‌شود. این محور مواصلاتی مهم کشور هنوز در برخی نقاط خط کشی ندارد و چون مجهز به سیستم روشنایی نیز نشده است برخی رانندگان به دلیل ترس از بروز سانحه از رانندگی در شب در این محور خودداری می‌کنند. بالا بودن نرخ عوارض در آزاد راه ساوه همدان باعث شده که رانندگان ترجیح دهند از محور قدیم ساوه همدان تردد کنند که این امر کماکان حوادث و سوانح رانندگی را افزایش خواهد داد. در پنج‌ماهه نخست امسال توسط مرکز فوریت‌های پزشکی این شهرستان ۲۲۳ ماموریت در این اتوبان انجام شد و در نتیجه آن ۲۸۳ نفر مصدوم به مراکز درمانی منتقل شدند. شوربختانه سایه مرگ بر این آزادراه سنگینی می‌کند.

بسیاری از رانندگان ترجیح می‌دهند برای رفتن به کرمانشاه از مسیر ملایر سفر کنند.

ارسال به Deliciousارسال به Diggارسال به Facebookارسال به Google Plusارسال به Stumbleuponارسال به Technoratiارسال به Twitterارسال به LinkedIn Telgram ارسال به

اطلاعات تکميلي

  • نقشه استان: نقشه استان

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ایــرانم زیبــاست

برآنیم تا با فراهم آوردن بستری مناسب، زمینه های رشد و رونق صنعت گردشگری کشور را فراهم کنیم.
در این راه، با به حرکت درآوردن چرخ های صنعت گردشگری و فرآیند سازی ارتباط موثر و پیوسته تصمیم سازان و تصمیم گیران عرصه گردشگری، شاهد تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و در نهایت رشد و توسعه و بالندگی ایران اسلامی خواهیم بود.
برای نیل به این هدف استراتژیک و ملی، بی شک نهاد ها و سازمان های دولتی از یکسو، سرمایه گذاران و فعالان عرصه گردشگری، هتل ها و مراکز سیاحتی، آژانس های مسافرتی و ... از سوی دیگر نقشی بی بدیل خواهند داشت.

با ما در تماس باشید

 

شماره تماس:

  02166880893

  09120241707

پست الکترونیک:

info@iranamzibast.ir

support@iranamzibast.ir

 
 کانال رسمی ایرانم در لنزور