Info@IranamZibast.ir

صنایع دستی استان همدان

صنایع دستی استان همدان همچون چرم‌دوزی، گلیم‌بافی، قالی‌‌بافی، گیوه‌بافی و مرواربافی است که در اصل این صنایع میراث فرهنگی این استان محسوب می‌شود. همچنین هنرمندان زیادی در زمینه‌های منبت‌کاری، معرق‌کاری، مسگری، قلم‌زنی، طلاکوبی، نقره‌کوبی و سنگ‌‌تراشی در استان همدان فعالیت دارند. سفال لالجین استان همدان اشیاء سفالی در بازارچه‌های شهر همدان جلوه‌ خاصی به این شهر داده است که رنگ‌ها و شکل‌های جالب و زیبایی دارند. بر اساس مدارک موجود، هنر سفال‌گری تاریخچه‌ای حدود ۷۰۰ سال دارد. در موزه‌ سفال شهر همدان که در یکی از مناطق قدیمی شهر قرار گرفته است، به وضوح قدمت و هنر سفال‌گری به چشم می‌خورد. چرم استان همدان دامپروری نقش مهمی در زندگی روزمره‌ اهالی استان همدان دارد. مردم این شهر نزدیک به ۳۰۰۰ سال قبل، از پوست حیوانات چرم درست کرده و با آن برای خود لباس و کفش می‌ساختند. به دلیل این که اکثر مردم این شهر در زمینه‌ چرم‌دوزی مهارت داشتند، همدان، به دباغخانه نیز شهرت پیدا کرد و در آن کارخانجات ساختن چرم به وجود آمد. اما متاسفانه اکنون تعدادی از این کارخانه‌ها و کارگاه‌ها از کار افتاده‌اند. چرم استان همدان بسیار مرغوب و باکیفیت است و حتی به کشورهای اروپایی هم صادر می‌شود. قالی‌بافی استان همدان مردم شهر همدان در زمینه‌ قالی‌بافی هم فعالیت می‌کنند. از پشم حیوانات نخ تولید کرده و با استفاده از سبک خود در بافتن قالی و فرش، توجه مسافران ایرانی و خارجی را به این استان جلب کرده‌اند. هنرمندان قالی‌باف شهر همدان برای رنگ کردن نخ، از شیره‌ی گیاهان و درختان استفاده می‌کنند. طرح‌های ترنج و ماهی جزو بیشترین طرح‌هایی هستند که روی قالی‌ها خود نمایی می‌کنند. در همدان قالی‌ها و فرش‌ها به نام‌های مختلفی چون دوزرعی، چارک، کناره، خرکی، روکرسی و پشتی به فروش می‌رسند. گلیم استان همدان گلیم، فرش بافته شده‌ صاف و یا قالی بدون گره، پرز و خواب است. گلیم استان همدان در نوع خودش بی‌نظیر و در بین خاص و عام معروف است. استاد کاران ماهر و زبردست، طر‌ح‌ها و نقش‌های زیبایی بر روی گلیم پیاده می‌کنند و به همین دلیل افراد زیادی از سراسر دنیا، مجذوب گلیم‌های شهر همدان می‌شوند. گل قندی، خرچنگی،زنگوله، دست دلبر، گل لاله، اسلیمی، گل سبدی، ضربدری و جناقی از معروف‌ترین طرح‌های گلیم شهر همدان هستند. گلیم شهر نهاوند در استان همدان، حرف اول را می‌زند و حتی به کشورهای آسیایی و اروپایی هم صادر می‌شود. مروار بافی استان همدان مرواربافی از دیگر صنایع‌دستی استان همدان است که مروار به خوبی در این شهر به وجود می‌آید. از مروار صنایعی دستی حصیری همچون مبل، صندلی، میز، سبد و کلاه می‌بافند. بعضی از ترکه‌های چوب مروار را به چند قسمت تقسیم می‌کنند. بعد آن‌ها را خیس کرده تا کاملا نرم شوند. سپس با هنر خود صنایع حصیری می‌بافند در معرض فروش قرار می‌دهند. 
ارسال به Deliciousارسال به Diggارسال به Facebookارسال به Google Plusارسال به Stumbleuponارسال به Technoratiارسال به Twitterارسال به LinkedIn Telgram ارسال به

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ایــرانم زیبــاست

برآنیم تا با فراهم آوردن بستری مناسب، زمینه های رشد و رونق صنعت گردشگری کشور را فراهم کنیم.
در این راه، با به حرکت درآوردن چرخ های صنعت گردشگری و فرآیند سازی ارتباط موثر و پیوسته تصمیم سازان و تصمیم گیران عرصه گردشگری، شاهد تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و در نهایت رشد و توسعه و بالندگی ایران اسلامی خواهیم بود.
برای نیل به این هدف استراتژیک و ملی، بی شک نهاد ها و سازمان های دولتی از یکسو، سرمایه گذاران و فعالان عرصه گردشگری، هتل ها و مراکز سیاحتی، آژانس های مسافرتی و ... از سوی دیگر نقشی بی بدیل خواهند داشت.

با ما در تماس باشید

 

شماره تماس:

  02166880893

  09120241707

پست الکترونیک:

info@iranamzibast.ir

support@iranamzibast.ir

 
 کانال رسمی ایرانم در لنزور