Info@IranamZibast.ir

استان کرمانشاه

 استان کرمانشاه با مساحتی در حدود  24500 کیلومتر مربع در غرب ایران واقع شده است و از نظر جمعیتی نهمین شهر کشور بوده و یکی از کلان شهر های ایران محسوب می شود. استان کرمانشاه با آب و هوای متنوع و منابع آب و خاک از امکانات بالقوه بسیار بالایی برای توسعه کشاورزی برخوردار است. دشتهای وسیع این استان در نواحی سرد و معتدل و گرم گسترده شده است.

موقعيت جغرافيايي

اسـتان کـرمـانشـاه بـا حـدود 24500 کیلومتر مـربـع مسـاحت (48/1% از کل مسـاحت کشــور) تعـداد 759/921/1 نفر (9/2%) از جمعیت کشور را در خود جای داده است. این استان در میانه ضلع غربی کشور بین 33 درجه و 36 دقیقه تا 35 درجه و 15 دقیقه عرض شمالی و 45 درجه و 24 دقیقه و 48 درجه و 30 دقیقه طول شرقی از نصـف النهار گرینـویچ قرار دارد. استان کرمانشـاه از شـمال به استان کردستان، از جنوب به استانهای ایلام و لرستان، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود می شود. استان کرمانشاه از نظر تقسیمات کشـوری دارای یازده شهرستان به مـرکزیت شهر کرمانشاه است. شهر کرمانشـاه بر روی یک جلگه رسـوبی در دامنه کـوه سـفید و در ارتفـاع 1430 متـری از سـطح دریا بنـا گردیده، تا تهران 525 کیلومتـر و تا مـرز خسروی که مرز ایران و عراق است 198 کیلومتر فاصله دارد.

استان کرمانشاه از نظر آب و هوا موقعیتی استثنایی دارد و شاید تنها استان کشور باشد که از نظر طبیعی و اقلیمی بسیار متوع و دارای کوههای سر به فلک کشیده و برفگیر، جنگلهای انبوه، صحراهای نسبتاً خشک، نخلستانهای پربار، تپه ماهورهای وسیع و دشتها وجلگه های حاصلخیز است.

استان کرمانشاه در سمت شمال غربی رشته کوه با عظمت زاگرس واقع و استانی کوهستانی محسوب می گردد. امتداد رشته کوه زاگرس دشتهای متعددی را در استان به وجود آورده است. مهمترین پهنه هموار استان، ماهیدشت در جنوب غرب کرمانشاه قرار دارد. از دیگر دشتهای وسیع سرسبز استان می توان به دشت حسن آباد، گواور، دشت دیره، دشت دینور، دشت چم چمال، اسلام آباد و کرند، دشت بشیوه پاطاق، دشت ذهاب، دشت سومار و... اشاره نمود. در این دشتها چشمه ها، نهرها، رودها و سرابهای بسیاری که از دل کوههای سر به فلک کشیده جاری گشته اند مناظر زیبا و بدیعی را خلق کرده اند.

پرآب ترین رود خروشان استان،سیروان است که پس از گذر از دل کوهستانهای پاوه و اورامانات وارد خاک عراق شده و در پشت سد دربندیخان در سلیمانیه آرام می گیرد. رودخانه مرگ پس از مشروب کـردن قسمتـی از زمینهای ماهیدشت و با اتصال به چند رود و نهر دیگر از جمله سراب روانسر، رودخانه قره سو (جاری در کنار شهر کرمانشاه) را تشکیل می دهند و در نهایت با وارد شدن به رودخانه گاماسیاب که استان همدان به این سو می آید، با دینور آب همراه شده به لرستان رفتـه و با نام سـیمره به خـوزسـتان می رسـد و در نهایت با نام کرخه به خلیج نیلگون فارس می پیوندند.

مهمترین ارتفاعات استان کوه سفید، پروا، بیستون، شاهو، دالاهو، کوه نوح، دالاخانی، هزار خانی و بازی دراز است. ارتفاع متوسط استان از سطح دریا 1200 متر است. مردم استان در دشتهای وسیع و ناودیسهایی که به صورت دره های باریک در میان چین خوردگیهای بهم فشرده رشته کوه زاگرس وجود دارد زندگی می کنند. درآمد کرمانشاهیان (با توجه به ویژگیهای آب و هوایی و پوشش گیاهی منطقه) بیشتر متکی به دامپروری و کشاورزی بوده است.

بارش سالانه حدود 9/11 میلیارد متر مکعب نزولات آسمانی بصورت برف و باران هدیه ای بزرگ از جانب خداوند متعال به مردم استان ما است که با پراکنش مناسب و رژیمی متنوع از 300 تا 800 میلمتر در نقاط مختلف همه جای استان را سیراب می کند. دامنه نوسان دما در سردترین شهرستان کنگاور و گرمترین شهرستان قصرشیرین می باشند.

بادهای مهم استان کرمانشاه

«بادهای غربی» که رطوبت نسبی اقیانوس اطلس و مدیترانه را منتقل می‌کند و موجب بارندگی می‌‌گردند و جریان آن معمولاً در زمستان و بهار بیشتر است. «بادهای شمال» که در فصل تابستان می‌وزند و در اعتدال آب و هوای بخشی از استان و کاهش گرمای آن مؤثراند و «بادهای سام یا سموم» که تنها در منطقه نوار مرزی می‌وزد و هوای آن را در تابستان‌ها بسیار گرم و غیرقابل تحمل می‌‌سازد و زیان‌های بسیاری به بار می‌آورد.

پیشینه تاریخی

در کاوش هایی که از ناحیه کرمانشاه به خصوص تپه باستانی گنج دره در شهرستان هرسین، به عمل آمده، آثاری کشف شده است که قدمت  آن ها به حدود ۸۵۰۰ تا ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد می رسد. این علائم وجود انسان های عهد حجر در دوران پارینه سنگی و نوسنگی در این ناجیه به خوبی آشکار می سازد.

این منطقه در زمان ساسانیان و نیز پس از ظهور اسلام ایالت ماه نامیده می شد. شاهان ساسانی به خاطر موقعیت مهم و نیز طبیعت زیبای ایالت ماه در آن جا کاخ ها و کوشک های مجلل ساخته بودند.

جغرافیا نویسان اسلامی نام این منطقه را قرمیسین می دانستند و این نام تا قرن چهارم هجری قمری بر آن اطلاق می شد، سپس نام کرمانشاه جای آن را گرفت.

پس از فتح حلوان (شهری بسیار قدیمی بر ساحل چپ رودخانه حلوان در جنوب سرپل ذهاب که امروزه آثاری از آن باقی نمانده است) توسط سپاهیان اسلام، قرمیسین بدون مقاومتی به تصرف مسلمانان درآمد و مالیات این منطقه از ولایت جبال (ماه) به مردم کوفه و بصره تعلق گرفت. مرکز این ناحیه شهر قرمیسین (کرمانشاه) بود که در دوره خلفای عباسی یکی از چهار شهر معتبر ولایت جبال (هم سطح ری، همدان و اصفهان) به شمار می رفت.

در قرن چهارم هجری قمری جزء قلمرو سلسله بنی حسنویه بود که در غرب ایران (کردستان و کرمانشاه) حکومت می کردند. سپس در حمله مغول به این ناحیه به شدت دچار ویرانی شد. در زمان سلاطین صفویه اهمیت فوق العاده ای یافت و چندین بار به تصرف نیروهای عثمانی درآمد. در دوره فطرت پس از سقوط دولت صفویه نیروهای عثمانی بر آن تسلط یافتند.

نادر شاه افشار در سال ۱۱۴۲ هجری قمری حسین قلی خان زنگنه را مامور دفع عثمانیان کرد ولی او شکست خورد و نادر شاه خود وارد جنگ شد. او قلعه قدیم کرمانشاه را تخریب کرد و قلعه ای جدید به جای آن بنا نهاد و سپس عثمانیان را از منطقه غرب ایران بیرون راند.

در اولین تقسیمات اداری ایران که در سال ۱۲۸۶ هجری شمسی به تصویب مجلس شورای ملی رسید، کشور ایران به چهار ایالت و دوازده ولایت تثسیم شد که کرمانشاه یکی از آن دوازده ولایت به شمار می رفت.

در تقسیمات اداری آبان سال ۱۳۱۶، جزیی از استان غرب و در اصلاحیه دی ماه همان سال، بخشی از استان پنجم به مرکزیت شهر کرمانشاه گردید. در تقسیمات کشوری سال ۱۳۳۵ استان کرمانشاهان دایر شد که استان های امروزی همدان و ایلام نیز بخشی از آن بود.

اقوام وزبان

زبان اهالی کرمانشاه کردی است ، زبان کردی خویشاوند نسبی زبان فارسی است زیرا اشتراک قواعد دستوری و ذخیره لغوی زبان های ایرانی نتیجه خویشاوندی نسبی آنها است . زبان کردی که شاخه ای از زبان شمال غربی ایرانی میانه است به علت داشتن ادبیات مکتوب اهمیت خاصی دارد . با این حال نفوذ زبان های دیگر در این زبان قابل توجه است . زیرا از زبان های عربی ، ارمنی ، ترکی و فارسی لغات بسیار در آن راه یافته است .

موقعیت اجتماعی واقتصادی

استان کرمانشاه یکی از مناطق عشایری ایران است و به علت شرایط اقلیمی محصولات کشاورزی متعددی تولید می‌شود. صنایع این استان به دو گروه صنایع دستی و ماشینی تقسیم می‌شود که بزرگترین صنعت کارخانه‌ای این استان تصفیه خانه نفت می‌باشد. از نظر ذخائر معدنی نیز این استان حائز اهمیت می‌باشد که عمده‌ترین آنها عبارتند از آهن، سرب، گوگرد، آلومیت، کوارتزیت و غیره.

 

ارسال به Deliciousارسال به Diggارسال به Facebookارسال به Google Plusارسال به Stumbleuponارسال به Technoratiارسال به Twitterارسال به LinkedIn Telgram ارسال به

اطلاعات تکميلي

  • نقشه استان: نقشه استان

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ایــرانم زیبــاست

برآنیم تا با فراهم آوردن بستری مناسب، زمینه های رشد و رونق صنعت گردشگری کشور را فراهم کنیم.
در این راه، با به حرکت درآوردن چرخ های صنعت گردشگری و فرآیند سازی ارتباط موثر و پیوسته تصمیم سازان و تصمیم گیران عرصه گردشگری، شاهد تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و در نهایت رشد و توسعه و بالندگی ایران اسلامی خواهیم بود.
برای نیل به این هدف استراتژیک و ملی، بی شک نهاد ها و سازمان های دولتی از یکسو، سرمایه گذاران و فعالان عرصه گردشگری، هتل ها و مراکز سیاحتی، آژانس های مسافرتی و ... از سوی دیگر نقشی بی بدیل خواهند داشت.

با ما در تماس باشید

 

شماره تماس:

  02166880893

  09120241707

پست الکترونیک:

info@iranamzibast.ir

support@iranamzibast.ir

 
 کانال رسمی ایرانم در لنزور