Info@IranamZibast.ir

کوههای استان کرمان

هزار:   کوه هزار کوهی است در استان کرمان در بخش راین در جنوب این شهرستان قرار دارد  و بلند ترین قله این استان میباشد ارتفاع آن با اندازه گیری دقیق به وسیله دستگاه های جی پی اس ۴۵۰۱ متر برآورد شده است.

کوه هزار به دلیل داشتن هزار نوع گیاه گوناگون ، هزار نامیده شده است و چهارمین کوه بزرگ ایران و مرتفع ترین قله جنوب کشور (بام جنوب ایران ) است هزار با مساحت ۹۰۰ کیلومتر مربع سرچشمه رودخانه هایی چون هلیل رود و تهرود میباشد

مرتفع ترین مناطق مسکونی ایران روستاهای باب زنگی و اردیکان  با ارتفاع بیش از ۳۳۰۰ متر در کوه هزار قرار دارد

این کوه در ۱۰۰ کیلومتری جنوب کرمان قرار دارد

ارتفاع کوه هزار در منطقه راین کرمان از مرکز زمین حدود ۱۲۰۰ متر بیشتر از ارتفاع کوه دماوند از مرکز زمین است به عبارتی میتوان گفت کوه هزار کمترین شتاب جاذبه در ایران را دارد و بیشترین ارتفاع را از مرکز زمین تا قله در کشور را داراست

معادله ثقل کوه هزار  به ثبت بین المللی رسیده است

مسیر های صعود : مسیر میرشادی – مسیر اردیکان – مسیر باب زنگی – مسیر زر رود

دارای جانپناه بتنی در ارتفاع ۳۱۰۰ متری و دارای چشمه دائمی تا این ارتفاع میباشد. در فصول گرم سال از این نقطه تا قله منبع آبی ندارد. بهترین فصل صعود از اواخر اردیبهشت تا اوایل آبان ماه میباشد. صعود در فصل زمستان مستلزم داشتن تجهیزات زمستانی کامل و برفکوبی بسیار سنگینی دارد.

لاله زار :

کوه لاله زار واقع در شمال بافت کوهی است گرانیتی. قله کوه لاله زار با ارتفاع ۴۳۵۱ متر ثبت شده است دومین قله استان کرمان از نظر ارتفاع  میباشد . می توان از مسیر های مختلفی قله را صعود کرد، اما بهترین مسیر بخش لاله زار، سد خاکی، دهانه آرتی، دره لاله زار و تخت عبدالبیگی است.
مسیرهای صعود عبارتند از: ۱) مسیر دهانه آرتی لاله زار، ۲) مسیر گردو درکار رابر، ۳) مسیر دره عشق آباد رابر، ۴) مسیر کویر دارس آباد رابر.
رشته کوه لاله زار در جنوب استان کرمان قرار گرفته و با زمستانهای سرد و پر برف و تابستانهای سرسبز و پرآب یکی از شگفتیهای جغرافیای جنوب شرقی ایران است.
معمولترین مسیر صعود دهانه آرتی است و تا ارتفاع ۴۰۰۰ متری چشمه های آب شما را بدرقه میکنند.مناسبترین فصل صعود تابستان میباشد و در زمستان همچون کوه هزار صعود بسیار سنگین و تجهیزات کامل زمستانی را میطلبد

کوه شاه :

 در منطقه لاله زار واقع گشته و با ارتفاع ۴۳۴۹ متر سومین قله بلند استان کرمان است

مسیرهای صعود : مسیر تلخه چار – مسیر هرارون – مسیر کیسکان – مسیر دهانه آرتی . همچون برادر خود (لاله زار) داری طبیعتی فوق العاده و صعود آن بسیار شبیه قله لاله زار است. صعود مشترک کوهنوردان سراسر کشور به این کوه در سال ۱۳۹۲ از بزرگترین صعودهای مشترک کوهنوردان ایران بوده است

کوه پلوار :

قله پلوار (تنپ) در حدود ۴۵ کیلومتری کرمان واقع است. این قله با ارتفاع ۴۲۳۳ متر بلندترین قله رشته کوه پلوار میباشد
این رشته کوه به طول  یکصدوپنجاه کیلومتر از دره درختنگان کوهپایه اغاز شده و در هوالی ابارق بم خاتمه میابد
نمای این قله در جبهه شرقی  از روستای جوشان ، به دلیل شباهت بسیار زیاد به قله دماوند در میان کوهنوردان کرمانی به دماوند کرمان مشهور شده است
مسیر صعود : کرمان – ماهان – روستای دربر. کوه پلوار که بلندترین عضو از رشته کوه پلوار است از لحاظ فنی و صعود جزو فنی ترین کوههای کرمان میباشد.دره های عمیق ، ستیغهای بلند ، مسیرهای تراورسی تند و خط الراس مشهورش یک صعود به یاد ماندنی را در خاطره خواهد گذاشت. بهترین فصل صعود از اردیبهشت تا مهرماه است و در فصول سرد نیازمند تجهیزات کامل زمستانی و داشتن طناب و ابزار حمایت است.


 قله سه شاخ بزرگ :

به ارتفاع  ۴۱۳۵ متر. رشته کوه جوپار مشهورترین و فنی ترین رشته کوه کرمان میباشد. قلل سه شاخ بزرگ و بلوچی از فنی ترین قلل کرمان و ایران میباشند. خط الراس بلند جوپار با طولی معادل ۲۲ کیلومتر به جرات میتوان گفت سخت ترین و فنی ترین خط الراس ایران است. ابهت این کوه با پوشش برف و زوایای تند و مثلثی قلل آن لقب آلپ ایران را به او داده است . مسیر صعود : بزرگراه هفت باغ – دهنانه قناغستان . کوه جوپار به لحاظ تنوع بافت جغرافیایی و پوشش گیاهی نیازمند چابکی بسیار در حرکت و صعود است. جانپناه فلزی آن در ارتفاع ۳۱۰۰ متری واقع شده و تنها چشمه دائمی جوپار در نزدیکی این مکان است. مسیر صعود سنگین و بارها نیاز به حمایت دارد. بهترین فصل صعود اواخر اردیبهشت تا اواخر مهرماه است. صعود زمستانی این کوه نیازمند تجربه و دانش بالای کوهنوردی و داشتن تجهیزات کامل زمستانیست . لازم به ذکر است که گروه های معدودی توانسته اند در فصل زمستان به قلل شاخص جوپار بدلیل سختی فوق العاده مسیر صعود کنند. گفتنیها در مورد کوه جوپار بسیار است اما باید از نزدیک با آن روبرو شد.

قله بلوچی :

دومین قله شاخص رشته کوه جوپار به ارتفاع  ۴۱۰۰ متر است که مسیر صعود آن تا جانپناه مشابه سه شاخ بوده اما از جانپناه تغییر میکند.مسیر آن مشابه سه شاخ بزرگ بوده با این تفاوت که مسافت کمتر اما شیب بیشتر و سنگنوردی طبیعی بیشتری را میطلبد. قله بلوچی در ضلع شرقی رشته کوه جوپار قرار گرفته و از شهر کرمان قابل رویت است . زیبایی و شکوه این کوه در مسیر شهر ماهان فوق العاده است.

قله گلچین :

دومین قله مرتفع از رشته کوه پلوار است به ارتفاع ۴۰۹۶ متر مسیر صعود : روستای سه کنج – دره سه کنج. بهترین فصل صعود از خرداد تا شهریور است.مسیر کوه به صورت سنگلاخی و یالهای منتهی به قله مستلزم دست به سنگ شدن است. به لحاظ وجود رودخانه و آبشارهای دائمی در دره سه کنج و سردسیر بودن منطقه عبور از آنها در فصول سرد سال مشکل و صعود زمستانی این کوه را دشوار میسازد

قله کیل جلال :

در غربی ترین نقطه رشته کوه جوپار قرار گرفته با ارتفاع ۴۰۵۰ متر . مسیر صعود تا نیمه راه مشابه صعود سه شاخ بوده و همانند دیگر قلل جوپار نیازمند استقامت خوب و بالاست.

قله سرمشک (سرتشتک):

جزو قلل رشته کوه هزار با ارتفاع ۴۰۴۸ متر بوده. مسیر صعود : راین – روستای هنزا – بندر هنزا. این قله به لحاظ طبیعت فوق العاده زیبا بخصوص در فصول بهار و تابستان طعم شیرین صعود را دو چندان میکند . چمنزار فوق العاده زیبا که تا ارتفاع ۳۸۰۰ متری منطقه را سبز پوش کرده و چشمه های آب متعدد که اشکال منحصر بفردی را بوجود آورده اند. آسمانش پر ستاره و بسیار زیباست و بازتاب نورماه و ستارگان بر چشمه ها و چمنزار منطقه فوق العاده است.

قله کله ماری :

عضو دیگری از قلل شاخص رشته کوه لاله زار است با ارتفاع ۴۰۰۰ متر. مسیر صعود شهر لاله زار – دهانه آرتی . همچون دیگر قلل لاله زار دارای شیب ملایم با یالهای عریض و طبیعتی فوق العاده زیبا خصوصا در بهار و تابستان است . به راستی کوههای لاله زار را باید نجیب ترین کوههای کرمان نامید. طبیعت زیبا ، آب فراوان و در دسترس ، شیب ملایم و عدم نیاز به دست به سنگ شدن و ارتفاعات شاخص از مشخصه این کوههاست. البته در نیمه دوم سال برف فوق العاده سنگین این کوهها کمی از نجابت آنها میکاهد…!

 

ارسال به Deliciousارسال به Diggارسال به Facebookارسال به Google Plusارسال به Stumbleuponارسال به Technoratiارسال به Twitterارسال به LinkedIn Telgram ارسال به

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ایــرانم زیبــاست

برآنیم تا با فراهم آوردن بستری مناسب، زمینه های رشد و رونق صنعت گردشگری کشور را فراهم کنیم.
در این راه، با به حرکت درآوردن چرخ های صنعت گردشگری و فرآیند سازی ارتباط موثر و پیوسته تصمیم سازان و تصمیم گیران عرصه گردشگری، شاهد تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و در نهایت رشد و توسعه و بالندگی ایران اسلامی خواهیم بود.
برای نیل به این هدف استراتژیک و ملی، بی شک نهاد ها و سازمان های دولتی از یکسو، سرمایه گذاران و فعالان عرصه گردشگری، هتل ها و مراکز سیاحتی، آژانس های مسافرتی و ... از سوی دیگر نقشی بی بدیل خواهند داشت.

با ما در تماس باشید

 

شماره تماس:

  02166880893

  09120241707

پست الکترونیک:

info@iranamzibast.ir

support@iranamzibast.ir

 
 کانال رسمی ایرانم در لنزور