Info@IranamZibast.ir

استان کهكيلويه و بوير احمد

استان کهگيلويه و بويراحمد از نظر موقعيت جغرافيايي در جنوب غربي ايران واقع شده و از شمال به استان چهار محال بختياري ، از جنوب استانهاي فارس و بوشهر و از شرق به استانهاي اصفهان و فارس و از مغرب با استان خوزستان همسايه است.

اين استان با مرکزيت ياسوج ، داراي پنج شهرستان بويراحمد ، کهگيلويه ، دنا ، گچساران و بهمئي  مي باشد و حدود 16249 کيلومتر مربع سرزميني مرتفع و کوهستاني است. اين استان از لحاظ جغرافيايي به دو ناحيه سردسيري و گرمسيري تقسيم مي گردد که به همين دليل استان به عنوان سرزمين چهار فصل معرفي شده است.

 از لحاظ پوشش جنگلي دومين استان کشور بعد از جنگلهاي شمال است.. اين استان داراي رودخانه هايي نظير بشار ، مارون ، زهره ، خرسان ، نازماکن و .. مي باشد که از جذابيت خاصي برخوردار مي باشند. قله دنا اين قله با ارتفاع 4409 متر در 35 کيلومتري شمال غربي شهر ياسوج  واقع شده است و شهرستان دنا و روستاهاي جبهه شمالي آن را در بر گرفته که همواره ميزبان شيفتگان طبيعت و کوهنورداني است که قصد صعود به قله معروف دنا را دارند. از اين کوه  رودهاي بسياري از آن سرچشمه مي گيرد از جمله رودخانه هاي ريگان ، ماربر ، ميريان ، کوه گل ، سريس ، تيزاب و دزکرد. ميزان بارندگي اين قله از 600 تا 1200 ميلي متر مي باشد و قله هاي مرتفع آن در طول سال غالبا از برف پوشيده شده است. بهترين م مطمئن ترين مسير جهت صعود به اين ارتفاع از طريق شهر سيسخت ، دره برش به سمت شمال و يا از طريق گردنه بيژن و چشمه سي چال است.  

آبشار ياسوج آب چشمه هايي که از دل کوه هاي زاگرس جوشيده و در دو کيلومتري شهر ياسوج آبشاري به ارتفاع 10 متر را به منظر تماشا گذاشته ، در کنار آن پارک جنگلي آبشار با امکانات اقامتي و دره هاي سرسبز اطراف زيبايش را دوچندان ساخته است.   پيست اسکي کاکان (دنا) تنها پيست اسکي جنوب کشور در دامنه هاي رشته کوه زاگرس بوده که ارتفاع شروع آن  از سطح دريا 2850 متر است. طول اين پيست 600 متر و عرض آن 1500 متر مجهز به دستگاه بالابر تله اسکي بشقابي و خوابگاه و رستوران مي باشد. مدرسه اسکي همراه با هفت مربي و محل کرايه تجهيزات اسکي در کنار پيست واقع شده. اين پيست در يکي از مناطق بکر کوهستاني ياسوج جنب منطقه « آب نهر» کاکان واقع شده است و بهترين مکان طبيعي ورزشهاي زمستاني براي خانواده ها مي باشد. شهرک توريستي سي سخت سي سخت با ارتفاع بيش ار 2200 متر از سطح دريا در اواخر پاييز تا اوايل بهار شاهد بارش برف سنگين زمستاني است. شهر سي سخت نقطه آغازين براي صعود مشتاقان ورزش زيباي کوهنوردي و اسکي که هرساله بسوي قله دنا با ارتفاع 4409 متر سير خواهند نمود مي باشد.   صنايع دستي و سوغات محلي قالي ، قاليچه ، جاجيم ، گبه ، نمد ، خورجين ، گيمچه ، سفره محلي ، سياه چادر ، حور ، زيربار ، توبره (جاي قرآن)، گردو ، عسل ، روغن محلي ، کره و کشک ، سيب ، انگور     هتل 4 ستاره آزادي در بدو ورود شهر ياسوج قرار دارد که داراي 55 اتاق و 110 تخت با سرويس دهي مناسب و منظره اي دلپذير هر ساله ميزبان تعداد بسياري از گردشگران داخلي و خارجي مي باشد.   مجتمع جهانگردي ياسوج مجتمع جهانگردي ياسوج با داشتن 40 سوئيت و 80 تخت ، رستوران ، چايخانه سنتي ، پارکينگ ، زمين بازي ، امکانات و خدمات مناسب با چشم اندازي زيبا مشرف بر شهر ياسوج آماده پذيرايي از ميهمانان عزيز مي باشد.   چشمه بلقيس اين باغ در دهانه کوه شمالي واقع شده و آب چشمه بلقيس در درون آن مي ريزد. اب چشمه هاي ديگر در جويبارهاي مشبکي با اصول معماري جالب توجهي تراس بندي شده و به استخر زيبايي سرازير مي شود. دهدشت قديم (بلاد شاپور) بر اساس نوشته هاي باستاني اين ناحيه در گذشته بلاد شاپور نام داشته که توسط شاپور اول ساساني فرزند اردشير اول بنا نهاده شده است. اين شهر در اواخر دوران صفويه به دليل عدم اطمينان به راه هاي بازرگاني آن صدماتي ديد و در زمان هرج و مرج دوره زنديه غارت و ويران گرديد. اثار اين شهر باستاني معماري و مهندسي جالب توجهي دارد. آثار بسياري از قبيل: آب انبار ، بازار ، امام زاده ها ، ارگ حکومتي ، و باروها که همان حصار پيرامون شهربودند ، توجه محققين و اهل فن را جلب مي کنند. مصالح بسيار دقيق و محاسبه شده اي از گچ ساروج ، آهک و لاشه در آنها بکار برده شده و تنها در سقف گنبدي حمام آن آجر بکار رفته است. امام زاده بي بي حکيمه (س) بقعه امام زاده بي بي حکيمه (س) خواهر امام رضا در 60 کيلومتري جنوب شرقي شهرستان گچساران واقع شده است. در نزديکي اما زاده چشمه اب گرمي وجود دارد که زائرين از آن براي شفا استفاده مي کنند. اين زيارتگاه نه تنها براي مردم منطقه عزيز است بلكه در طول سال از سراسر ايران و بويژه از نقاط جنوب کشور و حتي کشور هاي حاشيه خليج فارس عده زيادي در نوروز براي زيارت به مرقد مبارک آن حضرت مشرف مي شوند و از خوان اعجاز و اکرام اين سلاله مطهره رسول اکرم ارامش خاطر و صفاي باطن مي يابند.

موقعیت جغرافیایی

استان کهگیلویه وبویراحمد با مساحت 16264کیلومتر مربع در جنوب غربی ایران قرار دارد. این استان بین دو مدار 29 درجه و52 دقیقه، و31 درجه و26 دقیقه ی شمالی ونصف النهار های 49 درجه و55 دقیقه، و51 در جه و53 دقیقه ی شرقی قرار گرفته است. از شمال به استانهای اصفهان وچهار محال و بختیاری ،از شرق با فارس ،از جنوب با فارس وبوشهر واز غرب با خوزستان همسایه است.

این استان با مرکزیت یاسوج  دارای 8 شهرستان (بویراحمد ،کهگیلویه ،گچساران ،دنا ،بهمئی ، باشت ، چرام و لنده) 16 شهر(یاسوج ،دهدشت ، دوگنبدانضخیم،چرام ، سی سخت ، باشت ، لیکک ، لنده ، سوق ، قلعه رئیسی ، دیشموک ، مارگون ، گراب سفلی ، چیتاب ، پاتاوه و مادوان  ) و دارای 17 بخش ، 41 دهستان و 1700 آبادی دارای سکنه می باشد.

جمعیت کهگیلویه و بویراحمد بر پایه سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390 برابر با 660000 نفر بوده که ۵۲درصد آن‌ها در شهرها و مابقی در روستاها سکونت دارند.


پیشینه تاریخی

منطقه ای که اکنون استان کهگیلویه و بویراحمد نام دارد دارای پیشینه کهن تاریخی است . هر چند در گذشته ای نه چندان دور ،جزء یکی از بلوکهای مملکت فارس بوده که خود شامل دو قسمت می شد : قسمت شمال شرقی که آن را سردسیر و کوهستانی و پشت کوه می نامیدند و قسمت جنوبی و غربی که نره کوه و بهبهان نامیده می شد.

در عهد باستان محدوده کهگیلویه ، انشان یا انزان نامیده می شد که شامل کهگیلویه و ممسنی بوده است . پژوهشگران بر این باورند که مردمان انزان خود بخشی از مردمان پارس بوده و با هخامنشیان هم نژاد بوده اند .

در سال 1258 هجری قمری ، رامهرمز ، شادگان ، هندیجان ، بندر معشور ، لیراوی و زیدون جزء کهگیلویه و بهبهان بوده اند ( بهبهان و کهگیلویه دارای سرزمین و محدوده مشترک بوده اند ) و از آن تاریخ به بعد مناطق نامبرده از آن جدا شدند . از سال 1324 هـ . ش به جهات سیاسی ، بویراحمد از کهگیلویه مجزا و ضمیمه استان فارس گردید . در دهه 1330 در قلمرو ایل بابویی شهر دوگنبدان شکل گرفت . در پانزدهم آبان ماه 1338 ، کهگیلویه نیز از بهبهان جدا گردید و شهرستان کهگیلویه با مرکزیت دهدشت شکل گرفت اما هچنان جزء استان خوزستان بود . و سرانجام در 22 تیرماه 1342 هـ . ش طبق تصویبنامه مجلس شورای ملی وقت ، سرزمین ایلات ششگانه کهگیلویه و بویراحمد ( 1 – بویراحمد 2 – طیبی 3 – بهمئی 4 – چرام  5 – دشمن زیاری 6 – بابویی ) که تا آن زمان بخشی جزء استان فارس و بخشی جزء خوزستان بود از این دو استان جدا شد و به فرمانداری کل تبدیل گردید و متعاقب آن شهر یاسوج مرکز استان در سال 1344 هـ . ش به واسطه قلمرو ایل بویراحمد و ملاحظات سیاسی شکل گرفت و سرانجام در خرداد سال 1355 هـ . ش با همان محدوده به استان تغییر یافت . در تاریخ 9/12/79  اسفند ماه سال 1379 بخشی از شهرستان بویراحمد با عنوان شهرستان دنا به مرکزیت شهر سی سخت مجزا و به شهرستان مستقل تبدیل شد و در تاریخ 9/10/83 دی ماه سال 1383  نیز قسمتی از شهرستان کهگیلویه به مرکزیت لیکک از این شهرستان جدا و تحت عنوان شهرستان بهمئی نام گرفت خلاصه آنکه تشکیلات سیاسی عشایر کهگیلویه و بویراحمد از سال 1330 هـ . ش به بعد به تدریج دچار دگرگونی گردید . این روند از سال 1341 که اصلاحات اراضی اجرا شد ، شتاب بیشتری گرفت تا قبل از آن همه ایلات مذکور به صورت مال ، اولاد ، طایفه و ایل سازمان یافته بودند .

اکنون استان کهگیلویه و بویراحمد مرکب از هفت شهرستان بویراحمد ، کهگیلویه ، گچساران ، دنا ، بهمئی ، باشت و چرام و لنده با جمعیتی بالغ بر 700هزار نفر و مساحتی در حدود 16 هزار و 264 کیلو متر مربع ، چونان پلی ارتباطی ، استان های فارس ، اصفهان ، چهار محال و بختیاری ، خوزستان و بوشهر را به هم مرتبط ساخته است . منابع آبی بسیار ، جنگلهای چشمگیر ، معادن طبیعی متعدد ، ذخائر نفتی مناسب ، پوشش گیاهی متنوع ، گونه های جانوری متعدد ، قلل مرتفع ، باغات و کشتزارهای زیبا ، طبیعت این استان را چونان گوشه ای از بهشت جادوان به تصویر کشیده است .

اقوام و زبان

 مردم استان غالباً به گویش جنوبی زبان لُری صحبت می‌کنند. این گویش برای دیگر لر زبانان بویژه لُرهای بختیاری قابل درک است و تا سواحل شمالی خلیج فارس (شهرستانهای گناوه، دیلم و تنگستان رواج دارد. در کنار زبان لُری، زبانهای ترکی قشقایی و فارسی نیز بویژه در شهرستان گچساران گویشوران زیادی دارند. به استناد کتاب «ممسنی در گذرگاه تاریخ» مردم لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، ممسنی و حتی دشتستان بوشهر از یک نژاد بوده و با یک زبان صحبت می‌کنند. اصلی‌ترین مشخصه هی فرهنگی و اجتماعی منطقه، در گذشته ساختار اجتماعی عشایری بوده است. هرچند امروزه این ساختار دگرگونی زیادی داشته اما هنوز موقعیت اجتماعی و شناسایی افراد حتی در جامعه شهری استان نیز از طریق وابستگی و تعلقات آنها به ساختار ایلی تعیین می‌گردد. این منطقه در گذشته نه چندان دور، در قلمرو شش ایل بویر احمد، طیبی، بهمئی، دشمن زیاری، بابویی بوده است. اکثر مردم استان کهگیلویه و بویراحمد، به زبان لری صحبت می‌کنند.[۲] این گویش بازمانده زبان ایرانیان قدیم است که کمتر تحت تأثیر زبان‌های بیگانه قرار گرفته است و اختلافات ریشه‌ای با سایر گویش‌های زبان لری ندارد.

موقعیت اجتماعی واقتصادی

خاک مساعد، منابع آب کافی، جنگل های انبوه و سرسبز و مراتع نسبتاً غنی سبب شده که استان کهگیلویه و بویراحمد از نظر اقتصادی، به عنوان ناحیه ای کشاورزی و دامپروری به شمار آید. مهمترین فعالیت اقتصادی مردم این استان را دامپروری تشکیل می دهد. استان کهگیلویه و بویراحمد به برکت طبیعت مساعد، به ویژه تنوع گیاهان جنگلی و وجود آب و هوای مناسب برای پرورش زنبورعسل شرایط بسیار خوبی دارد. مرغداری صنعتی نیز در سال های اخیر در استان رواج یافته است. بعد از دامداری، کشاورزی مهمترین فعالیت اقتصادی ساکنان این استان است.

صنایع استان کهگیلویه و بویراحمد به دو دسته صنایع دستی و صنایع کارخانه ای تقسیم می شوند. صنایع دستی این استان شامل: فرش بافی سنتی، ‌بافت انواع گلیم، جاجیم، گبه، خورجین، گچمه، سیاه چادر، نمد و محصولاتی نظایر آن است که بافت آن‎ها در اغلب خانه‎ها و در بیش تر مناطق روستایی و عشایری رواج دارد. با وجود ذخایر غنی نفت، گاز و پراکندگی سایر منابع معدنی دراستان کهگیلویه و بویراحمد، فعالیت‎های صنعتی و معدنی در‎این استان، نسبت به دیگر مناطق کشور، توسعه نیافته و رونق چندانی ندارد. علاوه بر صنایع استخراج نفت در گچساران و کارخانه قند یاسوج، بقیه کارگاه‎های صنایع دستی و تولیدی تازه تأسیس هستند و در زمینه‎های صنایع غذایی، فلزی، نساجی و چرم، چوب و سلولزی، شیمیایی و دارویی و صنایع ساختمانی فعالیت می‎کنند. با وجود این صنایع در استان، میزان فعالیت‎های صنعتی و معدنی نسبت به فعالیت‎های بخش کشاورزی و خدمات بسیار کم است.

 

ارسال به Deliciousارسال به Diggارسال به Facebookارسال به Google Plusارسال به Stumbleuponارسال به Technoratiارسال به Twitterارسال به LinkedIn Telgram ارسال به

اطلاعات تکميلي

  • نقشه استان: نقشه استان

نوشتن دیدگاه