Info@IranamZibast.ir

تالاب آجی گل

 تالاب آجی گل در شمال شهرستان گنبد کاووس و در جنوب روستای تنگلی واقع شده است. مساحت آن حدود 360 هکتار می‌باشد. عمق این تالاب از 1 تا 5 متر در نقاط مختلف متغیر است. تالاب بین المللی آجی گل  با مساحت 320  هکتار و حجم آب  7/2 میلیون متر مکعب ، در حدفاصل  دو تالاب آلماگل و آلاگل  قرار دارد.

مسیر دسترسی به این تالاب ها  از شهر گرگان به سمت آق قلا و اینچه برون  است. برای رسیدن به این تالاب ها باید مسیر 80 کیلومتری را از شهر گنبد کاووس تا بخش مرزی داشلی برون طی کرد.

تالاب آجی گل همچنین در  شمال  ” شوره زار آلاگل ”  و  در فاصله 2 کیلومتری شرق  دریاچه ” شور” قرار دارد و ارتفاع آن  از سطح آبهای آزاد ، منفی چهار متر است. این تالاب  زیر نظر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گنبدکاووس اداره می شود. تالاب بین المللی آجی گل از 2 بخش شرقی و غربی تشکیل شده که بخش غربی آن نسبت به بخش  شرقی عمیق تر است. اگر چه دو بخش شرقی و غربی  در اصل یک اکوسیستم واحد را تشکیل می داده است ولی عبور جاده  از میان آنها  ضمن بر هم زدن این اکوسیستم واحد این تالاب بزرگ را  به  دو تالاب کوچک با آسیب پذیری  بیشتر تقسیم کرده است.

دیدن طبیعت زیبای تالاب آجی گل در ایام بهار به طبیعت‌گردان توصیه می‌شود. از دو بخش  این تالاب؛ قسمت غربی آن تا حدودی عمیق و عمق آن در بیشتر نقاط یک تا 5/1متر و حداکثر سه متر می‌رسد و قسمت شرقی آن پوشیده از نی و از بخش غربی جدا می‌شود. آب این تالاب نیز از طریق رودخانه اترک تامین می‌شود و دریاچه نمک یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی این بخش مرزی است که در پائین دست روستای تنگلی قرار دارد.

این منطقه جزو منطقه تیراندازی ممنوعِ  نوار مرزی محسوب می گردد. این تالاب مالکیتی دولتی دارد و قابلیت های ویژه ای در جهت جذب توریست و تخقیقات دارد. هرچند تغییر رژیم آبی رودخانه اترک در اثر سدسازی و کم آبی جزو عوامل تهدید کننده آن محسوب می شوند.

پرندگان تالاب آجی گل : فلامینگو، غاز پیشانی سفید، پلیکان سفید، پلیکان پاخاکستری، قوی گنگ، قوی فریاد کش، انواع کشیم ها، بو تیمار های کوچک، سلیم ها و پرستو ها که بسته به شرایط جوی هر ساله چه از نظر جمعیت و چه از نظر انواع  متفاوت خواهد بود.

ماهیان تالاب آجی گل :  طبق گزارش های سازمان حفاظت محیط زیست در تالاب آجی گل  نزدیک به  8  گونه ماهی وجود دارد که 4 گونه آن شامل کلمه، سیاه ماهی، آلبرنوس و ” باربوس  بومی  و 4 گونه دیگر شامل  کپور معمولی ،آمورچه، گامبوزیا و تیره کولی از   گو نه های غیر بومی هستند.

مجموعه سه تالاب آلما گل، آلا گل و آجی‌ گل به عنوان تالاب بین‌المللی از سال ۱۹۷۵ در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و با مساحت ۱۴۰۰ هکتار تحت حفاظت سازمان محیط زیست است. این تالاب های سه گانه در اراضی هموار ترکمن صحرا  و در محدوده تپه های شنی کم ارتفاع و اراضی شنی مسطح قرار گرفته اند. از نظر زمین ساختی نیز بستر طبیعی آنها  در منطقه ” پلایا ” است و جزو مناطق آبگیر محسوب می شود که در شمال  تراس های لسی و آبرفتی دشت گرگان قرار دارد . رودخانه اترک و ریز آبه ها و سیلاب های آن  نقش قابل توجهی در تامین آب این تالاب ها دارند.

 

ارسال به Deliciousارسال به Diggارسال به Facebookارسال به Google Plusارسال به Stumbleuponارسال به Technoratiارسال به Twitterارسال به LinkedIn Telgram ارسال به

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ایــرانم زیبــاست

برآنیم تا با فراهم آوردن بستری مناسب، زمینه های رشد و رونق صنعت گردشگری کشور را فراهم کنیم.
در این راه، با به حرکت درآوردن چرخ های صنعت گردشگری و فرآیند سازی ارتباط موثر و پیوسته تصمیم سازان و تصمیم گیران عرصه گردشگری، شاهد تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و در نهایت رشد و توسعه و بالندگی ایران اسلامی خواهیم بود.
برای نیل به این هدف استراتژیک و ملی، بی شک نهاد ها و سازمان های دولتی از یکسو، سرمایه گذاران و فعالان عرصه گردشگری، هتل ها و مراکز سیاحتی، آژانس های مسافرتی و ... از سوی دیگر نقشی بی بدیل خواهند داشت.

با ما در تماس باشید

 

شماره تماس:

  02166880893

  09120241707

پست الکترونیک:

info@iranamzibast.ir

support@iranamzibast.ir

 
 کانال رسمی ایرانم در لنزور